Az ingatlanvásárláshoz szükséges hitelfelvétel feltételei mind az ingatlan, mind a vevő szempontjából megvizsgálandók. Első körben fontos tájékozódni arról, hogy a vevő, illetve a kiszemelt ingatlan alkalmas-e banki és értékbecslési szempontok szerint hitelre, vagy akár állami támogatott konstrukciókra (CSOK plusz, falusi CSOK, stb.). Pozitívan elbírált hitelkérelem esetén, de még a hitelfolyósítást megelőzően a vevőnek szüksége lesz egy hiteltervre és olyan jól működő pénzügyi konstrukciókra, amik megkönnyítik és biztonságosabbá teszik a törlesztést.
Mi az a hitelterv?
A hitelterv az ingatlanvásárláshoz készített pénzügyi terv, mely alapján megállapítható, hogy az ingatlanra felvett hitel mikorra törleszthető vissza és hogy a futamidő – a törlesztés teljes időtartama – alatt milyen költségekkel lehet számolni.
A fenti definíció alapján elsőre elég egyértelműnek tűnik, hogy a vevőnek nincs más dolga, mint havi szinten törleszteni, míg a kamatokkal együtt az ingatlan teljes vételárát ki nem fizeti a hitelintézetnek.
Ez egy nagyon gyakori alaphelyzet, ugyanakkor az ingatlanra felvett hitel törlesztésének jóval költséghatékonyabb módjai is léteznek, melyek egy komplex pénzügyi tervezés részeként nagyobb hatásfokkal szolgálják a vevő pénzügyi érdekeit.
Hogyan optimalizálható leghatékonyabban a megvásárolni kívánt ingatlan törlesztése?
Míg a fent említett esetben a vevő kamatot fizet a törlesztő részleten felül, megfelelő tervezéssel kamatot kap a pénze után.
Ez annyit jelent, hogy a hitelterv (ami a futamidő hosszát és a törlesztő részlet nagyságát foglalja magában) egy kamatozó megtakarítási formával (hitel előtörlesztő program) és egy életbiztosítással kiegészítve egy jóval biztonságosabb és hatékonyabb hitelrendezést tesz lehetővé.
Hogy néz ki a gyakorlatban az ingatlan vételárának optimális törlesztése?
A vevő egy pénzügyi szakértő segítségével a havi szinten rendelkezésére álló összeget úgy osztja meg, hogy ideális arányban tartalmazza a törlesztésre szánt összeget, a kamatozó megtakarítást (mellyel később lerövidíthető a teljes futamidő) és a biztosításra szánt összeget.
A biztosítás ebben az esetben egyfajta garancia a vevő nem várt élethelyzeteinek kezelésére. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a törlesztő részlet egy meghatározott ideig továbbra is kifizetésre kerül, azaz a vevő nem adósodik el és nem veszíti el az ingatlanját például egy súlyosabb baleset vagy betegség esetén.
+1 TIPP
Tudta, hogy lakáshitel törlesztőjének egy részét visszaigényelheti, vagyis kifizettetheti az állammal?
Ezt az opciót a bankban általában nem szokták megemlíteni, pedig egy olyan kiadás csökkentő lehetőség, mellyel akár több millió f66orintot lehet spórolni.
ÉRDEKEL A LEHETŐSÉG?
Szívesen segítünk!
Vedd fel velünk a kapcsolatot: