+36-30-589-2009 +36-30-733-1738 info@otthontveszek.hu

Egy ingatlan alapterületének pontos meghatározása mindig az egyik legfontosabb feladat, legyen szó a reális vételár kiszámításáról, lakáshitel felvételéről vagy a CSOK plusz támogatás igénybevételének feltételeiről.

A tulajdoni lapon szereplő, vagy akár egy hirdetésben feltüntetett alapterület nem minden esetben tükrözi a valóságot, de még csekély eltérés esetén is milliós különbség jelentkezhet a vételárban a reális értékhez képest. Ebből adódóan komoly vételi szándék esetén mindig ajánlott leellenőrizni a számokat és kiszámítani a tényleges alapterületet.  

Hogyan kell alapterületet számítani?

Az esetek többségében a szobák téglalap alakúak. A faltól falig terjedő hossz mérőszalaggal történő megmérését követően a két különböző hosszúságú (faltól-falig) távolságot összeszorozzuk és így megkapjuk az adott szoba alapterületét.

Egy 5 méter hosszú és 3 méter széles szoba esetében tehát 5m x 3 m = 15 négyzetméter

A kapott érték alapterülete ebben az esetben nettó alapterület, ami azt jelenti, hogy a számításnál nem lett figyelembe véve az épület szerkezete, azaz a falak vastagságával nem számol a képlet.

Mi a különbség a nettó és a bruttó alapterület között?

A nettó alapterület a helyiség, vagy épületszerkezettel részben vagy egészben közrefogott tér vízszintes vetületben számított (szoba szélessége szorozva a hosszúságával) területe.

A nettó alapterületet a padlótól számítva legalább 90 cm magasan érdemes mérni, hogy se a szegélylécek, se az egyéb, falra erősített burkolatok (pl. lambéria, fali panel) ne vegyenek el a tényleges területből.

A bruttó alapterület a külső falfelület által közrefogott terület.

alapterület számítás
ingatlan alapterület

Az ingatlan hirdetések sokszor tévesen bruttó alapterületet jelölnek meg, ezért érdemes mindig lemérni az ingatlan pontos területét.

Mi az a hasznos alapterület/CSOK hasznos alapterület és mikor beszélhetünk redukált alapterületről?

A hasznos alapterület a nettó alapterületnek azon része, amelyen a belmagasság legalább 1,90 m. Jellemzően beépített tetőterek oldalsó szakaszai vagy a lépcső alatti terek nem érik el ezt a magasságot.

A CSOK hasznos alapterületbe a szobák, a nappali, a konyha, a kamra, a fürdőszoba, a WC, a közlekedő, a gardrób, valamint a háztartási helyiségek (mosókonyha) számíthatók bele.  

A redukált alapterület kiszámításának a banki értékbecslés során van meghatározó szerepe. Ebben az esetben az alapterületet a különböző helyiségek hasznosságának mértéke szerinti szorzókkal számolják ki. A kapott érték nem a valós alapterületet tükrözi, hanem egy olyan arányszám, ami az értéket mutatja.

Konkrét példával élve egy húsz négyzetméteres hálószoba redukált alapterülete szerint többet ér, mint egy ezzel megegyező alapterületű pinceszint.

Szívesen segítünk!

Vedd fel velünk a kapcsolatot:

konfigurator

You have Successfully Subscribed!