+36-30-589-2009 +36-30-733-1738 info@otthontveszek.hu

Az ingatlan megvásárlását megelőzően a vevő a teljes vételár egy előre meghatározott százalékának megfizetésével erősíti meg az eladó felé vételi szándékát.

Míg az ingatlanjogban a foglaló és az előleg ennek szellemében egy jól behatárolható jogi fogalom, addig az ajánlati biztosíték inkább egy elterjedt gyakorlat részeként az ingatlanközvetítő cég által elkért összeg, mely szintén az ingatlan vételi szándék komolyságát jelöli.

Miért nem szerencsés ajánlati biztosítékot adni az ingatlanközvetítőnek?

Az ajánlati biztosíték – melyet gyakran bánatpénzként is említenek – megfizetésére általában akkor kerül sor, ha az értékesítésben az ingatlanközvetítő is szerepet játszik.

A foglalóval és az előleggel ellentétben az ajánlati biztosítékra vonatkozóan nincsen semmiféle törvényi szabályozás, ezért a vevőnek nagyon elővigyázatosnak és alaposnak kell lennie, ha ezen a jogcímen ad át egy meghatározott összeget az ingatlanközvetítő részére. Ebben az esetben érdemes egy külön megállapodást kötni, melyben rögzítésre kerül, hogy az összeg mikor kerül átadásra az eladó részére, valamint hogy ebből az összegből mikor és milyen módon kaphatja meg jutalékát az ingatlanközvetítő.

Fontos kiemelni, hogy a bevett gyakorlat ellenére a lakástörvény 64/A paragrafusa által meghatározott, ingatlanközvetítő által végezhető tevékenységek között a pénzkezelés nem szerepel.

miért nem szerencsés
miért ne

Mi az a foglaló és mi a szerepe az ingatlan adásvételnél?

Az a pénzösszeg, melyet a vevő az eladónak átad a szerződéskötéskor, csak akkor tekinthető foglalónak, ha ez a szerződésben is rögzítve van, mint a szerződéskötéskor, foglaló jogcímén, a szerződéskötés biztosítékául az eladó részére megfizetett összeg.

A foglaló jellemzői:

  • A szerződés teljesítése esetén a foglaló beszámít a vételárba
  • A szerződés teljesítésének elmaradása esetén a meghiúsulásért felelős személy az adott foglalót elveszíti (amennyiben a vevőről van szó), illetve a kapott foglaló kétszeresét köteles visszatéríteni (amennyiben az eladóról van szó).
  • Foglalóként a vételár 10 %-a körüli összeg (bírói gyakorlat) számít elfogadhatónak

Mi az előleg és mi a szerepe az ingatlan adásvételnél?

Az előleg a vételár részét képezi és abban különbözik a foglalótól, hogy nem bír biztosítéki, illetve szankciós jelleggel

Az előleg jellemzői:

  • Bármely okból hiúsul meg a szerződés, visszajár a vevőnek
  • A foglalóval ellentétben a vételár egészéhez viszonyítva nincs megállapítva hogy mennyi a jogilag elfogadható mértéke.

Önnek is szívesen segítünk!

Vegye fel velünk a kapcsolatot:

konfigurator

You have Successfully Subscribed!