+36-30-589-2009 +36-30-733-1738 info@otthontveszek.hu

Melyek az ingatlanvásárlásnál leggyakrabban előforduló vevői hibák?

Egy új otthon megvásárlása mindig izgalmas feladat, legyen szó az első lakhelyünkről, vagy éppen a családi otthonteremtés körüli teendőkről. Az ingatlanvásárlás lépéseit azonban sokszor már végig se gondolja a vevő, hiszen a „meglátni és megszeretni” elvet követve a tökéletes otthon megtalálásának örömében már tenné is le a foglalót, indítaná is a folyamatot, csak hogy el ne vigyék az orra elől az álom ingatlant. A gyors, nem jól átgondolt érzelmi alapú döntés azonban nagyon könnyen nehéz helyzetbe sodorhatja.

Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy a vevőnek mikre kell odafigyelnie az ingatlanvásárlásnál ahhoz, hogy ne kerüljön olyan nehéz helyzetbe, ahol akár a foglalóját is elveszítheti, vagy éppen olyan ingatlant szemelt ki, amiről későn derül ki, hogy nem lehet rá hitelt felvenni, mert nem felel meg a bank által támasztott követelményeknek.

Legyakoribb vevői hibák az ingatlanvásárlásnál:

1. Megfontoltság hiánya: elkapkodott, érzelmi alapú döntés

Az érdeklődő nem is gondolja, hogy bármi probléma lehet az ingatlannal, hiszen tágas, napos, jó állapotú, ráadásul erkéllyel is rendelkezik, azaz látszólag tökéletesen megfelel az elképzeléseinek. Sok esetben az ingatlan közvetítő pressziója se segít, aki nem győzi hangsúlyozni, hogy hány komoly szándékú vevő jelölt áll már sorban, és hogy gyorsan kell lépnie, ha nem szeretne lemaradni álmai otthonáról. A vevőben ilyenkor az se mindig merül fel, hogy az ingatlan esetleg túlárazott, annyira magáénak érzi, hogy elhamarkodott, érzelmi alapú döntést hoz.

2. A vevő a megtekintést követően elfelejti kikérni az ingatlanra vonatkozó legfontosabb dokumentumokat

„Fészekrakó üzemmódban” az ember gyakran elfelejti kikérni a legfontosabb dokumentumokat, ami a későbbiekben nagy károkat okozhat számára. Számos olyan tényezővel nem számol ugyanis, amik ha túl későn derülnek ki, meghiúsíthatják az adásvételt, vagy jelentős bonyodalmakat és súlyos anyagi károkat okozhatnak a vevőnek mire az adásvétel lezárul. Ennek elkerüléséhez nyújt segítséget az ingatlan kockázatelemzés

Ingatlan vásárlás esetén ajánlott átnézni a tulajdoni lapot, lakás esetében a társasházi alapító okiratot, családi ház vásárlását megelőzően a térképmásolatot, valamint minden esetben az alaprajzot.

3. A vevő nem tájékozódik az ingatlanvásárlás menetéről, nem tudja a folyamati sorrendet, ami könnyen a foglaló elvesztéséhez vezethet

A legfontosabb tudnivaló az ingatlanvásárlás menetével kapcsolatban, hogy sorrendben az adásvételi szerződés megkötése minden esetben a hitel igénylése előtt történik.

A hitel igényléshez le kell adni az ingatlan adásvételi szerződést a bankban.

Ezt követően a bank kiküldi helyszíni szemlére az értékbecslőt. A probléma általában ennél a pontnál következik be, ugyanis ha az értékbecslésnél derül ki, hogy az ingatlan például nem alkalmas CSOK-ra, máris borul minden a vevőnél és banki hitel hiányában az ingatlanvásárlás meghiúsul, a foglaló pedig a vevő minden korrektsége és jóhiszeműsége ellenére elveszik.

Ezt a nehéz helyzetet lehet elkerülni az úgynevezett előzetes értékbecsléssel, amit a vevő, komoly szándék esetén még az ajánlattétel előtt igénybe vehet. Ennek ugyan van költsége rá nézve, de összességében a legokosabb döntés, a meglepetések és a súlyos anyagi veszteség elkerülésének okán.

4. Adatok, dokumentumok értelmezésének hiánya

Egy ingatlan vásárlásnál, mindegy hogy lakásról, családi házról, vagy esetleg ipari ingatlanról van szó, a legfontosabb a megfelelő dokumentumok megléte és ezek vizsgálata. Tény, hogy vevőként nehéz kiigazodni a kusza tulajdoni viszonyokon, utána nézni hogy mi a teendő ha CSOK, vagy jelzálog van a megvásárolni kívánt ingatlanon, végrehajtás alatt áll-e, felhalmozódott-e jelentősebb közös költség elmaradás, vagy van-e már másnak elővásárlási joga. Nagyon fontos, hogy ezeket a kérdéseket az érdeklődő alaposan megvizsgálja, adott esetben szakértői segítséget kérjen.

5. Ügyvédi költségeken való spórolás reményében a vevő elfogadja az ismerős által ajánlott „olcsóbb” ügyvédet, aki sok esetben nem ingatlanjogász

A jogász minden esetben ingatlanra szakosodott szakember legyen, ennek hiányában ugyanis nagyon sok probléma merülhet fel egy nem minden részletre kiterjedő, rosszul megírt ingatlan adásvételi szerződés, vagy jogi vitás helyzetben bekövetkező eljárásrendbeli hiányosságok miatt. Az adásvételi szerződésnek az eladó és a vevő érdekeit egyaránt képviselnie kell, ezért azt tanácsoljuk, hogy a vevő az ingatlan adásvételi szerződés elkészítését megelőzően minden esetben körültekintően járjon el, hogy a megfelelő szakembert bízza meg a feladattal.

Önnek is szívesen segítünk!

Vegye fel velünk a kapcsolatot:

konfigurator

You have Successfully Subscribed!